• Rizika prarasti duomenis yra visur ir visada. Jie gali būti prarasti dėl įvairiausių priežasčių: žmogiškasis faktorius, mechaninis duomenų sistemos/laikmenos gedimas, vagystė, “force major” atvejai ir t.t. Čia mes neskaitysime dar vienos paskaitos apie tai, kad duomenys turi būti back’upuoti, saugomi keliose laikmenos ir t.t. Mes tą visi ir taip gerai žinome, nors dažnu atveju tai prisimename ir per vėlai. Norime tik pasidalinti keletu patarimų ką reikėtų apgalvoti ir daryti tokiu atveju:

    1. Vos tik supratote jog buvo prarasti duomenys užtikrinkite jog situacija neblogėtų. T.y. jei duomenys buvo prarasti veikiančioje sistemoje su ja daugiau nebedirbkite, jei tai įvyko dėl mechaninio gedimo išjunkite maitinimą, jei kompiuteris, kietasis diskas ar kitokia laikmena buvo užlieta išdžiovinę nejunkite įrenginio. Klausiate kodėl tai svarbu padaryti? Todėl, kad jei nematote duomenų tai dar nereiškia, kad Jūsų duomenys dingo. Jie vis dar gali būti Jūsų kietajame diske, tik sistemai yra leista, kad kai tik atsiras naujas failas įrašymui sistema perrašys duomenis vietoje nereikalingų failų. Jei duomenys dingo dėl mechaninio gedimo tai nereiškia, kad pakeitus sugedusios laikmenos detalės duomenų nebus galima ištraukti ir t.t. Svarbu, kad ant ištrintų duomenų nebūtų užrašomi nauji duomenys, vienas mechaninis gedimas nesukeltų kito gedimo ir panašiai.

    2. Užtikrinę, kad galimai prarastiems duomenims toliau nedaroma žala kreipkitės į specialistus, bent jau konsultacijai. Žinoma ne retas pasakys kam to reikia, susirasiu informacijos internete ir pasidarysiu pats! Tačiau prieš priimdami šį sprendimą įvertinkite ir tai, kad neturint patirties atkuriant duomenis rizikuojate situaciją tik pabloginti dėl pirmame punkte išvardintų priežasčių. Galime tik patikinti, kad tais atvejais kai duomenis galima atstatyti parsisiuntus “programėlę” jokia save gerbianti įmonė “nenuplėš” už paslaugą, o tais atvejais kai duomenų atstatymui bus reikalingos žinios, speciali įranga, patirtis Jūs busite tikras jog situacijos savo veiksmais nepabloginote ir mokate tik už prarastų duomenų atstatymą, o ne už eksperimentus.